e-TUS - egyéni vállalkozások tájékoztatása
Új tájékoztató rendszert indít a kamara az egyéni vállalkozóknak
2020. július 1. után a gazdasági kamarák nyújtanak tájékoztatást az egyéni vállalkozáshoz szükséges általános információkról, valamint a képesítéshez, illetve a hatósági engedélyhez vagy bejelentéshez kötött gazdasági tevékenységekről (korábban a Kormányablakok feladata volt ).
A területileg illetékes gazdasági kamarák személyre szabott tájékoztatása mellett a Magyar Kereskedelmi és Iparkamara egy új információs felület létrehozásával könnyíti meg az érdeklődők számára az információgyűjtést.
A korábban Engedélyköteles tevékenységek katalógusa-ként ismert rendszert 2020. július 1. napjától egy új egyéni vállalkozói tájékoztatási rendszer, az e-TUS rendszer váltja fel.
Az Engedélyköteles tevékenységek katalógusához hasonlóan az e-TUS rendszerben is TEÁOR számra és elnevezésre, illetve ÖVTJ kódra és elnevezésre lehet keresni. (Amennyiben az érdeklődőknek az elnevezésekkel, kódokkal kapcsolatban további információra lenne szükségük, a Központi Statisztikai Hivatal honlapján az osztályozások menüpontban jutnak további információkhoz.)
Az e-TUS rendszer, hasonlóan az Engedélyköteles tevékenységek katalógusához, tájékoztatást ad arról, hogy egy adott tevékenység bejelentés vagy engedélyköteles-e, illetve mely hatósághoz szükséges fordulni egy esetlegesen fennálló kötelezettség teljesítése érdekében.
Az e-TUS mindemellett megmutatja azt is, hogy az adott tevékenység folytatásához szükséges-e szakképesítés. Amennyiben egy tevékenység szakképesítéshez kötött, a rendszer tájékoztatást ad a jogszabályban előírt szakképesítés(ek) pontos megnevezéséről, valamint a képesítést előíró jogszabályhelyről is.
Felhívjuk szíves figyelmét, hogy jelenleg az Engedélyköteles tevékenységek katalógusa és az e-TUs rendszer párhuzamosan elérhető, azonban 2020. augusztustól kizárólagosan az e-TUs rendszeren keresztül és a területileg illetékes kamaráknál tudnak informálódni.
A területileg illetékes kamaráknál továbbá az alábbi témák kapcsán is tájékozódhatnak az érdeklődők:
- A tevékenység végzéséhez szükséges képesítés szintje.
- A képesítés KEOR szerinti tanulmányi területe (szakirány).
- Van-e lehetőség helyettesítő képesítés elfogadására?
- A tevékenység esetén a jogszabályban meghatározott szakképesítés helyett elfogadható a szakiránynak megfelelő magasabb szintű szakirányú végzettség is.
- A tevékenység esetén a jogszabályban meghatározott szaktanfolyami végzettség helyett elfogadható az adott tevékenység végzéséhez szükséges kompetenciák.
- Rendelkezésre állnak-e ekvivalens (egyenértékű, megfeleltethető) képesítések, ha igen annak mi a megnevezése?
- Ekvivalenciát előíró jogszabály megnevezése.
- A tevékenység után minimálbér vagy garantált bérminimumnak megfelelő járulékfizetési kötelezettsége keletkezik a vállalkozónak.