Weboldalunk a használat elősegítése és a jobb felhasználói élmény érdekében sütiket, "cookie"-kat használ.
További információkat Adatkezelési nyilatkozatunkban talál.

Egy magyar a Top 100-ban: az Európai Parlament legbefolyásosabb tagjai

  • Forrás: Euronews
  • Szerző: Lucz Bianka

Cseh Katalin, a Momentum képviselője a 17. legbefolyásosabb politikus az EP-ben egy felmérés szerint.

Az EUmatrix elemzése azt méri, hogy az Európai Parlament képviselői milyen befolyást gyakoroltak az uniós politikára a jelenlegi parlamenti ciklus kezdete (2019. július) óta. A német delegáció összességében a legbefolyásosabb, és méretéhez képest az egyik legjobban teljesít. Ezzel szemben az olaszok, és kisebb mértékben a franciák is alulteljesítettek (delegációik méretétől függetlenül). A kis országok közül a luxemburgiak, a máltaiak és a portugálok szerepelnek a súlyuknál jobban, míg a magyarok, a ciprusiak és az olaszok a legrosszabbul teljesítő nemzeti csoportok.

Magyarországgal kapcsolatban kiemelik, hogy a Fidesz miatt alulteljesít, hiszen a kormánypárti képviselők egyik frakciónak sem tagjai, amióta kiléptek a Néppártból. Egészében véve az EPP a legbefolyásosabb csoport, míg a Renew-tagok arányaiban jobban teljesítenek, különösen jogalkotási tevékenységük és szavazási teljesítményük miatt. Ami a vezetői pozíciókat illeti, a Renew és az S&D áll az élen, közvetlenül az EPP előtt. 

​A 10 legbefolyásosabb EP-képviselő 2019 óta:
Roberta Metsola (az EP elnöke), Manfred Weber (az EPP, a Parlament legnagyobb politikai csoportjának elnöke), Iratxe García Pérez (az S&D elnöke), Othmar Karas (az EP első alelnöke), Valérie Hayer (a Renew elnöke), Dita Charanzová (az EP alelnöke), Roberts Zīle (az EP alelnöke), Frances Fitzgerald (az EPP alelnöke), Dragoş Tudorache (a Renew alelnöke) és Evelyn Regner (EP Vive-elnök).

Cseh Katalin az Európai Parlament 17. legbefolyásosabb képviselője, a 40 év alatti kategóriában pedig a 2. az EU Matrix elemzése szerint. A Momentum EP-képviselője saját jelentésben foglalkozott a közvetlen források jelentőségével, és többek között az ő munkájának is köszönhető, hogy már 40 milliárd euróval nőtt a közvetlen források összege az új hétéves költségvetésben. Azóta is azon dolgozik, hogy a Magyarország számára befagyasztott források is közvetlenül pályázhatók legyenek, vagyis ne a kormányon múljon a pénzek elosztása. Cseh Katalin az Euronewsnak Strasbourgban azt mondta, az ellenzéki képviselőknek nagy felelősség az, hogy mire használják fel a választók bizalmát, hogy Európában érdemben tudják képviselni víziójukat a magyar kormánnyal szemben. 

A Renew frakcióvezető-helyetteseként az EP-választási kampányban sok fontos feladata van még: "A 2025-ös EU-költségvetésnek én vagyok az egyik főtárgyalója. Most azon dolgozunk, hogy ez a szöveg minél erősebb jogállamisági garanciákat tartalmazzon, minél több közvetlen forrást allokáljon a településeknek, és minél jobban támogassa a zöld átállást és a női egyenjogúság ügyét. A következő ciklusban szeretnénk tovább dolgozni Donáth Annával egy Európai zöld hatóságért és egy európai gyermekvédelmi hatóságért" - mondta Cseh Katalin.


Vissza az előző oldalra