Európa Kulturális Fővárosai 2023-ban
- 2023. január 10. 13:17
- Forrás: Európai Bizottság
- Szerző: Lucz Bianka
Veszprém, Elefszína és Temesvár lesz Európa Kulturális Fővárosa 2023-ban
Idén Veszprém (Magyarország), Elefszína (Görögország) és Temesvár (Románia) nyerte el az Európa Kulturális Fővárosa címet. Ők a következők annak a több mint 60, Európai Unión belüli vagy azon kívüli városnak a sorában, amelyek az elmúlt években viselhették a címet. Az új kulturális fővárosok rendezvényekkel, kiállításokkal és előadásokkal ünneplik a kitüntetést a 2023-as év során.
Az Európa Kulturális Fővárosa cím lehetőséget kínál az európai kultúrák gazdagságának és sokszínűségének bemutatására, ösztönzi a fenntartható turizmust, és elősegíti a városok fejlődését a kultúra révén. Emellett hosszú távú pozitív társadalmi és gazdasági hatásai is vannak mind a városokra, mind azok környékére nézve. A sikeres pályázathoz a városoknak hangsúlyos európai dimenzióval rendelkező kulturális programot kellett kidolgozniuk, amely ösztönzi a lakosaik és közösségeik aktív részvételét.
Az Európa Kulturális Fővárosa (ECOC) kezdeményezés célja:
- Az európai kultúrák gazdagságának és sokszínűségének kiemelése
- Az európaiak közös kulturális jegyeinek kihangsúlyozása
- A közös kulturális térséghez való tartozás érzésének növelése
- Annak elősegítése, hogy a kultúra hozzájáruljon a városok fejlődéséhez
Emellett a tapasztalatok azt mutatják, hogy a rendezvény kiváló alkalom:
- A városok nemzetközi ismertségének növelésére
- A városok imázsának javítására saját lakóik szemében
- A város kultúrájának újraélesztésére
- A turizmus fellendítésére
Háttér:
A kezdeményezést 1985-ben dolgozták ki, és mára több mint 60 városnak ítélték oda az Európai Unióban és azon kívül.
Az Európa Kulturális Fővárosának kijelölése hat évvel a cím éve előtt történik. A kiválasztott fogadó tagállamok pályázati felhívást tesznek közzé, általában Kulturális Minisztériumukon keresztül. A pályázaton való részvétel iránt érdeklődő városoknak javaslatot kell benyújtaniuk megfontolásra.
A benyújtott pályázatokat a kulturális vagy kulturális alapú városfejlesztés területén független szakértőkből álló zsűri bírálja el és fogadó országonként egy várost javasol a cím elnyerésére. Az érintett tagállam illetékes hatósága ezt követően hivatalosan kijelöli az ajánlott várost Európa Kulturális Fővárosának.
Az Európa Kulturális Fővárosát hivatalosan négy évvel a tényleges címév előtt nevezik ki. Ez a hosszú idő szükséges egy ilyen összetett esemény megtervezéséhez és előkészítéséhez.