Weboldalunk a használat elősegítése és a jobb felhasználói élmény érdekében sütiket, "cookie"-kat használ.
További információkat Adatkezelési nyilatkozatunkban talál.

A javításhoz való jog az EU-ban

  • Forrás: Európai Bizottság
  • Szerző: Lucz Bianka

Megoldások Európából a körforgásos gazdaság megvalósítására

Az erőforrásokkal takarékoskodó körforgásos gazdaság megvalósítása az EU egyik fontos célja. Ebben különösen nagy hangsúlyt kap a tárgyak hosszabb hasznosítása, amihez elengedhetetlen a javíthatóság és annak támogatása. Bécsben és Ausztria egészében nagy sikerrel működik ilyen rendszer, de az EU az egész közösségben szeretné megadni a fogyasztóknak a jogot a javításhoz – ehhez most új jogszabály van készülőben.

Bécs: már a negyedik javítási kuponakció indult

Az osztrák főváros híresen magas életminőséget biztosít az ottaniaknak, amiben talán a hasonló lehetőségek is szerepet játszanak. A bécsi önkormányzat 2020 őszén indította támogatási programját, amely célja, hogy a javítás anyagilag vonzóbbá váljon, mint új használati tárgyak vásárlása – legyen szó plüssmackóról, ruhásszekrényről vagy bicikliről. A kupont javítási szolgáltatásokra lehet beváltani a Bécsi Javítási Hálózat szolgáltató-tagjainál, ahova csak megbízható vállalkozások kerülhetnek be. Minden egyes javítási utalvány a bruttó javítási költségek legfeljebb 50 százalékáig, maximum 100 euróig támogatja a javítást. A kupont a bejelentkezést vagy regisztrációt követően csak le kell tölteni a város honlapjáról, és egy egyszerű applikáción keresztül lehet érvényesíteni. A mostani akcióra, 2027-ig összesen 1,2 millió eurót biztosít a város. Az első forduló óta 35 ezer tárgyat mentettek meg így a kidobástól, ezáltal 2 700 tonnányi szén-dioxidtól, illetve 352 tonnányi hulladéktól kímélték meg a környezetet. Ennyi szén-dioxidot 207 hektárnyi – egy kisebb kerületnyi – erdő köt meg. A tárgyak meghosszabbított élettartama ugyanakkor nemcsak a környezetvédelemhez járul hozzá: felpörgeti a regionális gazdaságot, növeli a bécsi értékteremtést, munkahelyeket biztosít és elősegíti az erőforrás-kímélő életmód tudatosítását.

Ausztria: elektronikai eszközök javítása állami / uniós támogatással

Nemcsak Bécsben, egész Ausztriában fut hasonló javítási akció, hasonló népszerűséggel. Ez a háztartási, szabadidős és kerti elektronikai cikkek (pl. konyhai robotgép, vízforraló, televízió, fejhallgató, okostelefon, notebook, mosógép, e-bike, játékok) szervizelését támogatja. A klímavédelmi minisztérium javításonként a bruttó költségek maximum 50 százalékát fedezi, legfeljebb 200 eurót. Erre a célra 130 millió eurót különített el az osztrák állam a NextGenerationEU alapokból az osztrák helyreállítási és alkalmazkodóképességi terv részeként.

További példák Európából

Az elmúlt években több tagállamban vezettek be hasonló kezdeményezéseket a javítás pénzügyi ösztönzésére. Ezek a rendszerek eddig nagyon sikeresen futnak, a fogyasztói szervezetek is kedvezően fogadták őket. Franciaországban például nemrégiben indítottak alapot a törvényes garancia által nem fedezett hibák javítására. Ezen keresztül közvetlenül a javítási számlából adnak árengedményt. Az alap jelenleg 51 termékkategóriára terjed ki, ami a következő években várhatóan bővülni fog. A francia javítási alapot a kiterjesztett gyártói felelősségvállalás díjaiból finanszírozzák, ami a gyakorlatban azt jelenti, hogy a termékek gyártóinak hozzá kell járulniuk a termékjavítás költségeihez. A fogyasztók akkor részesülhetnek ebből az árcsökkentésből, ha minősített javítóműhelyt vesznek igénybe (erre a célra létrehozták a „QualiRépair” új címkét, amelyet független ellenőrzés után ítélnek oda).

Németországban és Luxemburgban is léteznek hasonló pénzügyi ösztönzők, illetve ezekről városi vagy regionális szinten folynak tárgyalások. Svédországban ugyanakkor az adózási rendszeren keresztül ösztönzik a tárgyak javítását, ott a javítási szolgáltatásokra kedvezményes hozzáadottérték-adó (áfa) vonatkozik.

Jog a javításhoz – uniós szintű kezdeményezés

Az EU-ban (és egyébként máshol is) az elmúlt évtizedekben meghibásodás esetén gyakran a cserét részesítették előnyben a javítással szemben, és a fogyasztókat nem ösztönözték igazán arra, hogy a jogszabályban előírt jótállási időszak lejárta után megjavíttassák áruikat.


Vissza az előző oldalra